דף הבית
בלוג טבעוני
בפלפל אדום יש יותר מפי 2 ויטמין C מאשר בתפוז!

בפלפל אדום יש יותר מפי 2 ויטמין C מאשר בתפוז!

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
26.4.2022

תפוזים אמנם מקבלים את כל היח"צ, אבל כולם צריכים לדעת שפלפלים אדומים מכילים יותר מפי 2 ויטמין C!

בואו נדבר קצת על פלפלים. אנחנו אישית מרגישים שהם בין הירקות הפחות מוערכים שלא בצדק. או בין הפירות הפחות מוערכים. תלוי את מי אתם שואלים.

פלפל זה פרי או ירק? זה משנה בכלל?

זה נכון שפלפלים נחשבים לירקות בהגדרה הקולינרית, אבל החבר'ה מהמחלקה הבוטנית תמיד אוהבים להגיד "לא לא לא, אתם לא מבינים כלום, זה בעצם פרי!". כל זה לא באמת חשוב, מה שחשוב הוא שלא משנה איך אתם מגדירים אותם, פלפלים הם סופר בריאים בשבילכם!

משפחה של פלפלים אדומים שמחים לגלות שיש בהם יותר ויטמין סי מבתפוז

קפסיקום אנום הוא שמם המדעי של משפחת הפלפלים אליהם שייכים הפלפלים המתוקים שעליהם אנחנו מדברים היום. חברים נוספים במשפחה המיוחסת כוללים בין היתר את החלפיניו, הקאיין והצ'ילי, והם מגיעים אלינו במקור מאמריקה הדרומית והמרכזית. לפי הערכות שונות הם בויתו לפני כ-7,500 שנה במקסיקו. תודה לך, מקסיקו!

הם מגיעים לשיאם ביולי והעונה שלהם ממשיכה עד אוקטובר. כשהם מופיעות לראשונה הם ירוקים. בשלב הזה כבר ניתן לקטוף ולאכול אותם אבל אם לא עושים זאת הם הופכים בהדרגה לצהובים, כתומים ואז לבסוף לאדומים. 

איזה פלפל הכי בריא?

להבין שכל הצבעים השונים של הפלפל שניתן למצוא אצל הירקן הם בעצם אותו פלפל זה כבר מגניב, אבל זה נהיה אפילו יותר מעניין: הערך התזונתי שלהם משתנה לפני הצבע. אז למרות שפלפלים ירוקים כבר מלאים בויטמין סי וכל טוב, בפלפלים אדומים יש אפילו יותר

פלפלים מכילים גם ויטמין B6, K, A, ו-E, מינרלים שונים ונוגדי חמצון. סוג נוגדי החמצון שהם מכילים משתנה בהתאם לצבע שלהם! אז כן, כשאומרים לכם לאכול ירקות בחמישה צבעים, אתם יכולים בכיף שארבעה מהם יהיו פלפלים. 

עדיין, בסופו של יום, כדאי שתדעו שהפלפל שהכי מפוצץ בערכים תזונתיים הוא הפלפל האדום. הוא גם הכי מתוק מכל הפלפלים! וגם הכי אדום!

ולמה בכלל אמור להיות לנו אכפת מכמות הויטמין C בפלפלים שלנו? ובכן, הנה כמה סיבות: חוץ מזה שהוא מעולה למערכת החיסונית שלנו, ויטמין C גם חיוני להתחדשות הרקמות שלנו (ולכן גם מסייע בהחלמה של פצעים) וגם חשוב ליכולת ספיגת הברזל שלנו. אה, וכאילו שכל זה לא מספיק, הוא גם מתפקד כנוגד חמצון!

איך לשמור על הוויטמינים שבפלפלים?

יש לציין שכשצולים או מבשלים אותם, הם עלולים לאבד חלק נכבד מהערכים התזונתיים שהזכרנו (עד כ-25% מהויטמין C בצליה, למשל). אז אם מה שמעניין אתכם זה בוסט של ויטמין C ושאר הדברים הטובים שיש לפלפלים להציע, כדאי לכם מאוד לאכול אותם טריים. 

מרגישים שאתם צריכים עזרה עם מקורות החלבון, ברזל וסידן מן הצומח שלכם? יש לנו מגנטים שיכולים לעזור! (נחשו, בלי להסתכל, באיזה מהם מופיע פלפל אדום).

פוסט זה נכתב בסיוע תזונאית מוסמכת.

פוסטים קשורים