דף הבית
בלוג טבעוני
חמישה דברים מעניינים שלא ידעתם על עולם הטבעונות

חמישה דברים מעניינים שלא ידעתם על עולם הטבעונות

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
15.3.2022

1. המילה Vegan הומצאה לפני 78 שנים בלבד

פדרו וגברת עגבניה מציגים: 5 דברים שלא ידעתם על טבעונות

לנו נדמה שהטבעונות היתה חלק מחיינו מאז ומתמיד, ולכן זה קצת הפתיע אותנו לגלות שהמילה האנגלית Vegan הומצאה לפני פחות מ-100 שנה! מי שהמציא אותה היה דונלד ווטסון, שהוא במקרה גם אחד ממייסדי הארגון The Vegan Society, ארגון בריטי ותיק וחשוב שפועל כבר כמעט 80 שנה למען קידום הטבעונות בעולם. 

ווטסון סבר שהמילה "vegetarian", צמחוני, פשוט אינה מייצגת אותו ואת חבריו לארגון ושיש צורך במילה מדויקת יותר. כך נולדה המילה שגם היום רווחת בכל העולם לתיאור אלה שמעדיפים לא לכלול בדיאטה שלהם בשר, עוף, דגים, מוצרי חלב, ביצים ודבש, ושבאופן כללי נמנעים מצריכת כל מה שהצריך פגיעה בבעלי חיים. 

אגב, בעברית המילה "טבעונות" שמשה החל משנות ה-30 כדי לתאר לא רק "הימנעות ממזון מן החי", אלא גם "הימנעות ממזון מבושל" וגם "אורח חיים הקרוב אל הטבע". לא ידוע לנו באיזה שלב הפך פירוש המילה לזה שאנחנו מכירים ואוהבים כיום.

2. אדם טבעוני חוסך בממוצע חיים של כ-100 בעלי חיים בשנה

לימון משופם חושב על כל החיות שהוא יוכל להציל אם יעבור לטבעונות

תלוי את מי שואלים, אבל לפי חישובים והערכות שונות המבוססות על מידע קיים, אדם טבעוני מציל את חייהם של כ-100 בעלי חיים בכל שנה. לפי הנתונים של ארגון המזון והחקלאות האמריקאי, כמות בעלי החיים שנהרגו למטרות אכילה בעולם בשנת 2018 היתה 772 מיליארד. מתוכם, 88.3% הם דגים. מבין חיות היבשה, בעל החיים שזוכה בתואר המפוקפק "הנאכל ביותר" הם עופות, עם 11.1% מסך בעלי החיים. זה אומר 85.6 מיליארד ציפורים בשנה, וזה כולל את הגוזלים הזכרים שמהם "נפטרת" תעשיית העופות בכל שנה. 

המספרים המפחידים האלה אגב אינם כוללים את הכמויות האדירות של בעלי החיים שנהרגים בכל שנה לא למאכל אלא פשוט כתוצאה ישירה של תעשיית המזון, כמו למשל דגים שנתפסים "בטעות" ובעלי חיים שנהרגים כתוצאה מכריתת יערות לצרכי שטח מרעה וגידול מזון לבקר. המספר גם לא כולל את הכמויות האדירות של הרכיכות (שרימפס וכד') שבני אדם אוכלים בכל שנה.

בהתבסס על המידע הזה, כל אדם יכול פוטנציאלית לחסוך בממוצע 105 בעלי חיים בכל שנה באמצעות מעבר לתזונה טבעונית. פשוט ומדהים (וגם פשוט מדהים). 

וכדי לסיים בנימה ממש אופטימית נספר לכם שרק בינואר האחרון ניצלו חייהם של כ-2.16 מיליון בעלי חיים במהלך מבצע "ויגניוארי" (Vegnuary) השנתי, בו השתתפו למעלה מ-629,000 אנשים מכל העולם. 

3. זה לא כזה קשה להשיג חלבון מלא מהצומח

חלבון מהצומח יש בכל מקום!

אחד המיתוסים הכי נפוצים (ושגויים) הוא שלא ניתן לעמוד בצריכה היומית המומלצת של חלבון במסגרת תזונה מהצומח. זה לא נכון. הו, כמה שזה לא נכון! מספיק להעיף מבט חטוף בטבלת מקורות חלבון שיצרנו כדי להבין: חלבונים לטבעונים (כלומר מן הצומח) נמצאים במזונות רבים, מגוונים ויומיומיים שממש לא קשה למצוא או לשלב בארוחות שלכם.
אבל מה עם חלבון מלא? אז קודם כל הסבר קצרצר: למי שלא יודע, חלבון מורכב מחומצות אמינו שונות. המונח חלבון מלא מתייחס לחלבון המכיל את כל חומצות האמינו שהגוף צריך לקבל מהאוכל (את היתר הגוף יודע לייצר בעצמו).

פעם הסברה הרווחת הייתה שיש לשלב מזונות שונים עם חומצות אמינו שונות כדי "להשלים" את החלבון בכל ארוחה, אבל היום כבר יודעים שמספיק להקפיד על תזונה מגוונת ועשירה בכל יום, והגוף כבר עושה את השאר. בהחלט כדאי לשים לב לכך שמקפידים לאכול כמויות מספקות של מזונות מגוונים העשירים בחלבון בכל יום. המגנט שלנו יכול מאוד לעזור עם זה! 

אגב, גם ברזל לטבעונים אפשר למצוא בקלות במזון, וגם סידן!

4. תזונה טבעונית בטוחה בזמן הריון והנקה. וגם לילדים!

פלפלית וקשיו אמהות אוהבות וטבעוניות

עוד מיתוס ענק ומיותר הוא האמונה הרווחת שתזונה טבעונית אינה בטוחה בזמן הריון והנקה. אבל מחקרים ואנשי מקצוע מראים שתינוקות לאמהות טבעוניות נולדים וגדלים בצורה תקינה. בזמן הריון והנקה חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת, מגוונת ועשירה בכל הערכים החשובים, להקפיד על בדיקות דם תקופתיות ולדאוג להשלים חוסרים. זה נכון לגבי כל זמן בחיים אבל בזמן הריון והנקה זה אפילו עוד יותר חשוב בגלל שהדרישות התזונתיות גבוהות במיוחד. 

אותו הדבר אגב תקף לגבי ילדים. כל עוד מקפידים לצרוך כמויות מספקות של מאכלים מגוונים ועשירים בחלבון, סידן, ברזל, ויטמינים, סיבים ושאר הדברים שעוזרים לגוף שלנו לתפקד בצורה בריאה, לא אמורה להיות שום בעיה! ובהחלט ניתן לעשות את כל זה באמצעות תזונה מהצומח ותוספים טבעיים. כדאי להתייעץ עם דיאטנ/ית המתמחה בתזונת ילדים טבעונים (בייחוד אם אתם חדשים בעולם הזה ו/או זה הילד/ה הראשון/ה שלכם.

בספר שלנו, שנכתב בצמוד לתזונאית מקצועית, אפשר למצוא עוד המון מידע על תזונה טבעונית בריאה!

ובכלל, היום ניתן למצוא ממש בקלות מתכונים בריאים בכל בלוג טבעוני, ואפילו בלוגים שאינם טבעוניים נוטים לציין כשהם מפרסמים מתכון טבעוני.

5. לקנות מתנות לטבעונים זה הדבר הכי קל בעולם!

מתנות אדירות לטבעונים

אנחנו חושבים שלקנות מתנות זאת אמנות. להצליח לשמח מישהו עם מתנה שווה, מפתיעה ומדויקת זה כיף גם לצד הנותן וגם לצד המקבל. מה אנחנו מנסים להגיד? ובכן, אם אתם פה וקוראים את זה, כנראה שאתם או מישהו שאתם אוהבים הוא/היא טבעונים. במקרה ממש, יש לנו אוסף של דברים מקוריים, מצחיקים ואיכותיים שאפשר לקנות לטבעוני/ת בחייכם! 

לא מאמינים לנו? חושבים שאנחנו סתם מנסים לקדם את עצמנו בלי שום בושה?! טוב, זה נכון, אבל אנחנו גם באמת ובתמים מאמינים שבשום מקום אחר לא תוכלו למצוא בובה של טופו, סיכת דש של חלב שקדים, או סט גרביים מעוצבים שנראה כמו בסטה של ירקות בשוק

אז בפעם הבאה שיבוא לכם לקנות משהו לעצמכם או לטבעוני אהוב (או סתם להטריל מישהו שממש אוהב בשר) לא תצטרכו לחפש! הכל נמצא ממש כאן בחנות הטבעונית שלנו

פוסטים קשורים