דף הבית
בלוג טבעוני
הכל אודות הפעם ההיא שתרמנו ₪56,000 ל-596 ארגוני בעלי חיים מכל העולם

הכל אודות הפעם ההיא שתרמנו ₪56,000 ל-596 ארגוני בעלי חיים מכל העולם

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
14.2.2023
אתגר בטי ווייט

זה אמור היה להיות עוד פוסט מדיה חברתית שגרתי על יוזמה נהדרת, אבל לא יותר מזה. הקונספט הוחלט, התאריך נקבע, והדבר היחיד שנותר היה גם הדבר הכי חשוב: האיור המקורי שיוביל את כל העסק. 

זאת גם הנקודה שבה דברים התחילו לקבל תפנית. קודם כל, צריך להסביר שהמאייר המוכשר של סימפל האפי קיטשן הוא גם במקרה גם המקים והבעלים של סימפל האפי קיטשן: מיקי מוטס. וכשמיקי שמע על אתגר בטי ווייט הממשמש ובא, היה לו רעיון: "מה אם במקום סתם לספר לאנשים על האתגר, נבקש מהם לתייג את הארגון למען בעלי חיים האהוב עליהם, ואנחנו נתרום לארגון הזה $5?" 

אם זה נשמע לכם כמו רעיון מופרע, זה בגלל שאתם לא מכירים את מיקי ואת אהבתו הבלתי מתפשרת לבעלי חיים. החלטנו ללכת על זה. עודכנו כמה פרטים אחרונים והפוסט היה מוכן. קצת התרגשנו, וקצת לא היינו בטוחים מה הולך לקרות. 

הפוסט עלה לערוצי המדיה החברתית של סימפל האפי קיטשן ב-12 בינואר בסביבות השעה 21:00 שעון ישראל, וכל מה שקרה אחר כך השאיר אותנו פעורי פה, נפעמים, מרוגשים וקצת מבולבלים. כך התחיל המסע המופלא שבמסגרתו תרמה סימפל האפי קיטשן $16,000 ל-596 ארגונים, מקלטים, עמותות ואנשים יחידים מכל העולם שמוקדשים כולם לדבר אחד: עזרה לבעלי חיים. 

אבל מה זה בכלל אתגר בטי ווייט?

לפני שנמשיך, אנחנו חייבים לחזור קצת אחורה ולספר לכם על האתגר המופלא שהתחיל בתור חגיגות יום ההולדת של השחקנית האחת והיחידה – בטי ווייט המנוחה. 

ווייט, זוכת פרס האמי, נפטרה ביום האחרון של 2021, שבועות ספורים לפני מה שאמור היה להיות יום ההולדת ה-100 שלה. מלבד קריירת המשחק המאוד מרשימה שלה, ווייט התפרסמה גם בשל עצם היותה לוחמת למען זכויות בעלי חיים.

היא היתה חברת דירקטוריון בשתי עמותות שונות המוקדשות לרווחתם של בעלי החיים ואף פעם לא פספסה הזדמנות להגיד את דעתה בנושא. "נשארתי בעסקי השעשועים כדי לממן את עסקי בעלי החיים שלי" היא אמרה פעם בבדיחות הדעת, אבל כנראה שזה היה גם קצת ברצינות. 

מעריציה הנאמנים רצו למצוא דרך לחגוג את יום ההולדת ה-100 שלה והם הצליחו להמציא רעיון נהדר: גיוס כסף למען בעלי חיים. כך נולד אתגר בטי ווייט (TheBettyWhiteChallenge#), קריאה לכל מעריציה של ווייט ברחבי העולם לתרום $5 למקלט או ארגון למען בעלי חיים ביום ההולדת שלה, ה-17 בינואר. 

האתגר הגאוני, שהתמקד במטרה ולא בארגון אחד מסויים, זכה להצלחה מסחררת: לפי הנתונים המדהימים שפרסמה Meta, יותר מ-390,000 אנשים תרמו כ-12.7 מיליון דולר למקלטים וארגונים למען בעלי חיים במסגרת האתגר. 

ואז הפוסט שלנו קצת נהיה ויראלי…

נתונים מדהימים על אתגר הבטי ווייט שלנו

באמצע כל הדבר המופלא הזה היה גם הפוסט הצנוע שלנו, קריאה פשוטה לעוקבים שלנו לתייג את ארגון בעלי החיים שלו הם מתכוונים לתרום $5 כדי שאנחנו נוכל לתרום להם סכום זהה. לא דמיינו לעצמנו שהוא יצבור אלפי תיוגים כבר בלילה הראשון. 

…אבל הוא צבר. והמשיך לצבור במהירות האור. התגובה לפוסט לא היתה דומה לשום דבר שהכרנו עד אז, ודי מהר הבנו שנאלץ להחליט כמה החלטות קשות. כדי להיות מסוגלים לעמוד בהבטחה שלנו לכל מי שתויג עד כה, נאלצנו לעצור את שלב התיוגים קצת פחות מ-24 שעות אחרי שהפוסט עלה, ואחרי שאספנו 3,200 תיוגים ממשתמשים שונים. מה שאומר: 16 אלף דולר למען בעלי החיים.

היה באמת מרגש לראות כמה אנשים הופיעו ברגע שהיתה להם הזדמנות לעזור לבעלי חיים, וכמה רחוק הגיע הניסיון שלנו לקחת חלק קטן באתגר הענק הזה. חלק גדול מהמשימה שלנו בסימפל האפי קישטן הוא לעזור כמה שאנחנו יכולים לכמה שיותר בעלי חיים בכמה שיותר מקומות, ועכשיו היה לנו ביד אינדקס עצום של מקומות בכל העולם שעושים בדיוק את זה.

יאללה לעבודה!

בשלב הזה ניצבה בפנינו משימה מורכבת: אלפי תיוגים מפלטפורמות שונות שהיו צריכים להפוך איכשהו לרשימה אחת קוהרנטית. ידענו שזה הולך להיות פרויקט שעליו נעבוד כל השנה. 

כשהתחלנו לעבד את ערימות המידע, מיד צצו דברים מדהימים: ברשימות שלנו הופיעו ארגונים, מקלטים, חוות ועמותות מכמעט כל יבשת על פני כדור הארץ (למעט אנטארקטיקה). מגוון בעלי החיים שבהם היו ממוקדים חלק מהארגונים האלה כיסה כמעט כל סוג אפשרי: החל מחסרי חוליות, ציפורי בר, עטלפים, ארנבים, אוגרים, חולדות, דביבונים, וומבטים, שועלים, פילים, וכמובן גם אינספור מקלטים וארגונים המוקדשים לחתולים וכלבים מכל גזע אפשרי. 

מצאנו גם רשימה ארוכה של חוות שיקום ומקלטים המוקדשים לסיוע ושיקום הכמות הבלתי נגמרת של חזירים, עזים, פרות, תרנגולות, כבשים ובעלי חיים אחרים שניצלו איכשהו מתעשיות הקוסמטיקה, המזון ותעשיות נצלניות אחרות. החוות האלה הן לעתים קרובות המקום היחיד שבו לא מתייחסים לבעלי החיים האלה בתור מוצר אלא בתור יצורים חיים ונושמים. 

כשראינו את כל הארגונים המדהימים האלה והאנשים שעושים הכל כדי לשפר את חייהם של בעלי החיים, הבנו שתרומה חד פעמית זה פשוט לא מספיק - אנחנו רוצים לעזור יותר! לכן השקנו במיוחד לרגל המאורע את תכנית שיווק השותפים שלנו בפעם הראשונה (יש לכם חווה, ארגון, או מקלט למען בעלי חיים? דברו איתנו!)

איך יוצרים קשר עם יותר מ-600 ארגונים יחודיים

אחרי הרבה עבודה הגענו סוף סוף לשלב המאתגר באמת: להבין איך אנחנו תורמים לכל כך הרבה ארגונים שונים בכל כך הרבה מקומות בעולם, החל מארגונים ענקיים ומוכרים כמו PETA וכלה בבני אדם יחידים שהחליטו עצמאית לעזור לבעלי החיים בקהילה שלהם. מיותר לציין שהיינו צריכים להתמודד עם מאות דרכים שונות להשלמת התרומה, עשרות שפות שונות ועוד קשיים כאלה ואחרים במהלך הדרך הארוכה. 

כפי שכבר הזכרנו, רצינו למצוא דרכים נוספות לעזור, אז יצרנו קשר עם כמה ארגונים שרק הצלחנו והצענו להם להשתתף בתכנית שיווק השותפים שלנו. הצענו להם גם פוסטרים חינוכיים על חיות משק בעיצוב מקורי ומותאם אישית  - חינם לגמרי, על מנת שיוכלו להשתמש בהם איך שרק ירצו. 

במהלך תהליך התרומות הכרנו ויצרנו קשרים עם כל כך הרבה אנשים מדהימים שמקדישים את כל כולם למען בעלי החיים. זוהי זכות גדולה ופריווילגיה להיות מסוגלים לקחת חלק בזה! 

העלות הבלתי נתפסת של עזרה לבעלי חיים

תחזוק ותפעול של חוות שיקום למען בעלי חיים לא עולה רק בעבודת פרך וזמן רב, אלא גם וכמובן בכסף. המון המון כסף.

"העלות של ניהול חוות שיקום היא אסטרונומית בשל המחירים הגבוהים של חציר, קש, תבואה, טיפולים וטרינריים, עץ לבניית מחסה וציוד נוסף הכרחי לניהול חווה, על מנת שכולם יישארו בריאים ובטוחים." כך סיפר לנו פיליפ ג'נקינס מחוות השיקום "Schoharie Creek Sanctuary" במדינת ניו יורק שבארה"ב. "חוות שיקום יכולה לעלות עשרות אלפי דולרים בכל שנה."

שאלנו את פיליפ מה חווה כמו שלו יכולה לעשות עם תרומה של $125, סכום התרומה החציוני מתוך סך כל התרומות שתרמנו בשנה שעברה במסגרת הפרויקט. "תרומה של 125 דולרים עוזרת מאוד ויכולה לכסות בערך שבוע של חציר ל-13 הפרות שלנו."

הוא הוסיף וציין שהתרומה שלנו מיולי 2022, נותבה להתקנת חשמל באחד מבתי המרעה שמשמש את העגלה המאוד מיוחדת, איוון, "שסובלת ממחלה ולכן צריכה לשהות בבידוד משאר הפרות. אבל אל דאגה, היא מצאה לה חבר/שותף חדש - אוטיס הכלבלב."

איוון הפרה ואוטיס הכלב חמודים בשקיעה
צילום: @schohariecreeksanctuary
איוון הפרה ואוטיס הכלב בביתן המיוחד שלהם, עם חשמל!
צילום: @schohariecreeksanctuary

תראו את שני היצורים החמודים האלה! לדעת שעזרנו להם ולכל כך הרבה כמותם - באמת נותן לנו את הכוח להמשיך. 

לקראת סיום, כמה פרטים מעניינים:

במסגרת הפרויקט תרמנו ל-596 ארגונים, מקלטים, חוות ואינדיווידואלים המוקדשים לעזרה וסיוע לבעלי חיים.

סכום התרומה הגדול ביותר היה על סך $550, כ-₪1,900. 

39 ארגונים קיבלו תרומות ע"ס סכומים שנעו בין $100-$500 (₪350-₪1750).

450 ארגונים קיבלו תרומות ע"ס סכומים שנעו בין $5-$10 (₪18-₪35).

תרמנו לארגונים, מקלטים חוות ואינדיווידואלים מ-47 מדינות שונות, כולל סין, מצרים, מרוקו, דרום קוריאה, הודו, אלבניה, קוסטה ריקה, אורקאינה, קניה, ברזיל וסיינט לוסיה.

 תרמנו למגוון גדול של ארגונים למען בעלי חיים, החל מחוות-מיקרו קטנטנות וכלה בארגונים גדולים ומוכרים כמו Farm Sanctuary, אסתר חזירת הפלא, Edgar's Mission ו-The Gentle Barn.

המדינה שקיבלה את סכום התרומות הגבוה ביותר היא ארה"ב, עם סכום כולל של $7,955 (₪27,770). במקום השני והמכובד - קנדה עם סכום של $2,010 (₪7,017) ואוסטרליה עם סכום של $1,925 (₪6,720). במקום הרביעי והמכובד: ישראל! עם סכום תרומות כולל של $630 (₪2,200)

תוכלו למצוא את הרשימה המלאה של כל הארגונים, מקלטים, חוות ובני האדם הפרטיים להם תרמנו כאן

מה הלאה?

ההשתתפות שלנו ב-#BettyWhiteChallenge הגיעה לסופה, אבל אנחנו עם המבט לעתיד. אנחנו בסימפל האפי קיטשן נמשיך לעשות כל שבכוחנו כדי לתמוך ולסייע לכדור הארץ ולכל היצורים שנמצאים עליו. אנחנו נמשיך לעשות את זה בדיוק כמו שאנחנו עושים זה כבר משנת 2016: על ידי קידום אורח חיים טבעוני כיפי ושמח, חמלה כלפי בעלי חיים על כל סוגיהם, וגישה מתחשבת כלפי כדור הארץ. 

אנחנו נמשיך כמובן גם לתרום ולהעניק לדברים שאנחנו מאמינים בהם, אז תישארו חברים, כי עוד דברים מרגשים מגיעים בקרוב! בינתיים, נמשיך לתמוך בארגונים למען בעלי חיים בכל העולם באמצעות תכנית שיווק השותפים שלנו ובאמצעות הפוסטרים הממותגים. אנחנו תמיד מנסים לחשוב ולהמציא עוד דרכים שבהן אנחנו יכולים לעזור, אז אם יש לכם רעיון מרגש - דברו איתנו!

דרך ממש קלה ופשוטה לעזור לנו תהיה לשתף את הפוסט הזה. 

דרך נוספת לתמוך בנו היא ביקור בחנות שלנו שמלאה בכל טוב טבעוני, צבעוני, משעשע ואיכותי! לפעמים אפילו חינוכי. אבל רק לפעמים. כל רכישה בחנות שלנו עוזרת לנו להמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים.

נשמע לי טוב!

פוסטים קשורים