דף הבית
בלוג טבעוני
כמה אדמה צריך בשביל לגדל את האוכל שלכם?

כמה אדמה צריך בשביל לגדל את האוכל שלכם?

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
13.4.2022

תעשיית הגידול של בהמות לצורכי מאכל (מִקְנֶה בעברית) תופסת את רוב אדמות החקלאות בעולם אבל מייצרת רק 18% מסך הקלוריות ו- 37% מסך החלבון. אתם קולטים?

צריך 184.8 מטרים רבועים של אדמה כדי להפיק 100 גרם חלבון מכבשים ו-163.6 מטרים רבועים של אדמה כדי להפיק את אותה כמות מבשר בקר. לעומת זאת, 100 גרם של חלבון המופק מטופו דורש כ-2.2 מטרים רבועים. 

גרפיקה שמראה בכמה אדמה משתמשים על מנת לגדל סוגי מזון שונים

באופן כללי, תעשיית החקלאות העולמית אחראית על 40% מסך בירוא היערות העולמי. 

מהו בירוא יערות?

בירוא יערות הא התהליך של כריתת עצי יער באופן מכוון על ידי האדם לצרכים שונים. לאורך ההיסטוריה, וגם עכשיו, הושמדו יערות שלמים או חלק מהם על מנת לפנות מקום למרעה של בקר למטרות מאכל, ניצול עצים למטרות חומרי גלם ובערה, פינוי שטחים ועוד. לפני כ-2,000 שנה, 80% משטחה של מערב אירופה היה מכוסה ביערות, היום המספר הוא 34%. 

כיום, מרבית בירוא היערות מתרחש ביערות גשם טרופיים, שם רווחת שיטה חקלאית במהלכה שורפים חקלאים חלקים נרחבים מהיער. שריפת העצים מאפשרת לאפר שלהם לדשן את האדמה, ואז ניתן להשתמש בה לצרכים חקלאיים. השיטה הזאת היתה בשימוש במשך אלפי שנים באיזורים שונים בכעולם ובמקרים רבים אפשרה לחקלאים באיזורים עם אדמה דלה להמשיך ולגדל גידולים חקלאיים בצורה טבעית ואקולוגית. 

הבעיה עם השיטה הזאת כיום היא שהיא אינה מיועדת לשימוש כה תכוף (בשל גידול האוכלוסיה והביקוש העולה). חלקת האדמה שנשרפה נשארת פוריה רק מספר שנים, וכשכבר לא ניתן להשתמש בה יותר החקלאים פשוט חוזרים על התהליך באיזור אחר של היער. על האדמה שנותרה מאחור לא ניתן לגדל כלום וכך בעצם נהרסים יערות שלמים בצורה בלתי הפיכה. 

למה בירוא יערות זה דבר מדאיג?

מכמה סיבות: בירוא יערות מהווה איום על 24,000 מתוך 28,000 הזנים של בעלי החיים והצמחים שמופיעים ברשימה האדומה של "איגוד השימור העולמי"

שריפת העצים והמחסור בהם גם מאפשרים לכמות גדולה יותר של גזי חממה להשתחרר לאטמוספרה, משהו שאנחנו לא כל כך יכולים להרשות לעצמנו כרגע. יערות הם גם הכרחיים במעגל הטבעי שמשפיע על משקעים. 

המסקנה הברורה - תזונה מן הצומח

כל הדברים האלה רק מוכיחים לנו פעם נוספת שאנחנו חייבים להפחית את צריכה הבשר הגלובלית שלנו באופן משמעותי ודחוף. תעשיית הבשר היא הרסנית לכדור הארץ יותר מכל תעשיית מזון אחרת בהפרש ניכר. 

מה אתם יכולים לעשות? לעבור לתזונה מהצומח, לחלוק את המידע הזה עם חברים ומשפחה, להתחיל שיח. אנחנו מאמינים בכם!

אם אתם צריכים עזרה להעביר את המסרים האלה בצורה חדה, ברורה וויזואלית, כדאי לכם להעיף מבט בפוסטרים שלנו! במיוחד בשלושת אלה

[הנתונים באינפוגרפיקה מכאן: Poore, J., & Nemecek, T. (2018). Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers.]

פוסטים קשורים