דף הבית
בלוג טבעוני
כמה דברים מעניינים על דלעות ודלועים

כמה דברים מעניינים על דלעות ודלועים

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
7.12.2021

אמנם בישראל לא ממש חוגגים את ליל כל הקדושים אבל חשבנו שזאת בכל זאת הזדמנות טובה כדי לספר לכם על הדבר ההוא הכתום והסתווי שעולה לכם בראש כשאתם חושבים על האלווין, כן כן, דלעת! 

דלעת מחופשת לרוח רפאים מנסה להבהיל צב

אז הנה כמה עובדות מעניינות על דלועים ודלועות:

  • המילה האגלית לדלעת, Pumpkin, הופיעה לראשונה בסיפור הילדים הקלאסי "סינדרלה" במאה -17. לפני כן היו לה כל מיני שמות אחרים כמו "gros melons", "pepon", ו"הדבר הכתום הטעים ההוא". 
  • אפשר למצוא דלעות בכל יבשת בעולם מלבד אנטרטיקה, אבל אלופי הדלעת הם ללא ספק ארה"ב שמגדלים קרוב ל-700 מיליון קילוגרמים של דלעת בשנה. 80% מתוכן בשלות ומוכנות לקציר בחודש אוקטובר כל שנה, אחת מהסיבות שדלעות כל כך מזוהות עם ליל כל הקדושים שנחגג גם הוא באוקטובר. 
  • כמה זנים שונים של דלעות קיימים לדעתכם? קדימה, נחשו, אנחנו נחכה. אוקיי, התשובה היא: 45 זנים שונים! וכמה מהשמות שלהם די מדהימים: צמר גפן מתוק, אחד יותר מידי, ירח מלא, חוליגן, איירון מן, ורוק סטאר הם כולם שמות אמיתיים של זני דלעת
  • דלעות הן למעשה פירות והן גם די בריאות! יש בהן יותר סיבים תזונתיים מבקייל, יותר אשלגן מבבננה והן עשירות בברזל ומגנזיום.
  • אז מאיפה הגיע המנהג לחרוץ פרצופים מפחידים בדלעת ולתקוע בתוכן פנס? ובכן, המנהג הובא לצפון אמריקה ע"י מהגרים אירים אשר נהגו לעשות את אותו הדבר רק עם תפוחי אדמה ולפת כדי להרחיק רוחות רעות. כשנתקלו בדלעת לראשונה הם הבינו שהיא הרבה יותר מתאימה לתפקיד והשאר היסטוריה. 
  • כל חלקי הדלעת הם אכילים! הקליפה, העלים, הפרחים, הזרעים ואפילו הגבעול.

פוסטים קשורים