דף הבית
בלוג טבעוני
שעועית ירוקה זה נחמד אבל בשעועית יבשה יש הרבה יותר ברזל וחלבון!

שעועית ירוקה זה נחמד אבל בשעועית יבשה יש הרבה יותר ברזל וחלבון!

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
11.4.2022

זה לא שחלילה יש לנו משהו נגד שעועית ירוקה, מה פתאום, להיפך. חולים על שעועית ירוקה. אנחנו רק אומרים שחוץ מזה ששעועית ירוקה היא נהדרת, היא גם פחות קטנית ויותר ירק, מה שמתבטא בערכים התזונתיים שלה.

כשאנחנו אוכלים שעועית ירוקה, רוב מה שאנחנו אוכלים למעשה הוא התרמיל. הזרעים בפנים עדיין ירוקים, צעירים וטריים, שזה טעים ונהדר אבל זה גם אומר פחות חלבון וברזל ויותר, ובכן, מים.

100 גרם של שעועית ירוקה מבושלת מכילים 2 גרם חלבון, בעוד שאותה כמות של שעועית לבנה מיובשת מכילים כמעט עשרה! אז אם מאכלים עם ברזל או מאכלים עם חלבון זה מה שאתם מחפשים, עדיף לכם כמובן ללכת על האופציה היבשה הפעם. שימו לב ששעועית ירוקה בתוספת דגן כגון אורז, גם לא תשלים לכם את חומצות האמינו הדרושות לחלבון מלא כמו שעועית יבשה על מגוון סוגיה. 

שעועית לבנה חוגגת את זה שהיא מכילה יותר חלבון וברזל משעועית ירוקה שזועפת ברקע

שעועית ירוקה, זה בריא בכלל?

אבל כדי להוכיח לכם שבאמת אין פה שנאה כלפי השעועית הירוקה, הנה בכל זאת כמה דברים מעניינים עליה, כי למרות שהיא פחות קטנית ויותר ירק, היא עדיין ירק מצוין!

במקור היא הגיעה אלינו מאמריקה (הצפונית, המרכזית והדרומית), אבל היום היא גדלה בכל מקום בעולם. ניתן למצוא אותה לאורך כל השנה, בלי קשר לעונה, אבל היא בשיאה בין מאי לאוקטובר. 

למרות שהיא, כאמור, פחות חזקה בברזל וחלבון, היא לא פראיירית בכלל בדברים אחרים: כוס אחת של שעועית ירוקה תכלול רק כ-35 קלוריות אבל גם כ-25% מהכמות היומית המומלצת של ויטמין C, וכ-15% מהכמות היומית המומלצת של ויטמין A! חוץ מזה היא גם מכילה כמות לא רעה בכלל של חומצה פולית (כ-33% מהכמות היומית המומלצת). היא גם מהווה מקור נהדר לסיבים תזונתיים

שעועית יבשה ושעועית ירוקה הן בדיוק אותה שעועית, אבל...

אבל נניח שאתם מגדלים שעועית ירוקה בגינה שלכם, האם היא פשוט תהפוך לשעועית יבשה אם תתנו לטבע לעשות את שלו? על הנייר כן, אבל בפועל זה לא בדיוק עובד ככה. תלוי מאוד בסוג הזרעים ששתלתם. כלומר יש הבדל בין הזרעים של שעועית ירוקה שאמורה להיקטף טריה וזרעים של שעועית שבסופו של דבר אמורה להפוך לשעועית יבשה. 

הזרעים של שעועית ירוקה עברו תהליך של סלקציה כך שהם מצמיחים תרמילים מהר אבל אז לוקחים את הזמן שלהם בתהליך ההתבגרות, מה שמקנה להם חיי מדף ארוכים. זרעים של שעועית לבנה מתבגרים מהר יותר וקל יותר להפריד בין התרמילים שלהם לזרעים (השעועית עצמה), אבל היא לא אכילה במיוחד בעודה ירוקה וצעירה מכיוון שהתרמילים שלה סיביים מידי.

אז כן, שעועית היא אדירה וטעימה בין אם יבשה ובין אם טריה והיא בהחלט ראויה למקום בצלחת שלכם!

מרגישים שאתם צריכים עזרה עם מקורות החלבון, סידן וברזל שלכם? אנחנו כאן כדי לעזור! יש לנו מגנטים טבעוניים, פוסטרים שמציגים מאכלים עם ברזל וסידן וחלבון למי שמגנט זה קטן לו מידי, ואפשר גם להרשם לניוזלטר שלנו ולקבל קבצים להדפסה בבית חינם לגמרי.

פוסט זה נכתב בסיוע תזונאית מוסמכת.

פוסטים קשורים