דף הבית
בלוג טבעוני
האם בוטנים הם אגוזים?

האם בוטנים הם אגוזים?

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
15.3.2022
חבורה של אגוזים חשדנים ובוטן שהוא בכלל קטנית

ובכן, מסתבר שעבור בוטנים פורים זה בכל ימות השנה, כי הם רק מחופשים לאגוזים! בוטנים הם בעצם סוג של קטנית ומגיעים ממשפחת האפונים והעדשים! אם הם הצליחו לעבוד עליכם, אל דאגה, אתם לא לבד. רוב האנשים פשוט מניחים שבוטנים הם אגוזים בגלל שמם המטעה באנגלית וגם בגלל שבסופר או במכולת תמיד יהיה ניתן למצוא אותם באגף האגוזים ואף פעם לא באגף הקטניות. עכשיו אתם יודעים!

אז בוטנים הם אמנם אינם אגוזים אבל צריכה מתונה שלהם (לא מומלחים ולא קלויים) עשויה להיות ממש טובה עבורכם, בדיוק כמו אגוזים אמיתיים שאינם מתחזים לאגוזים! הם עשויים למנוע מחלות לב ולסייע בהורדת רמות הכולסטרול בדם, עשויים לשמור על בריאות העור והשיער, ואפילו לסייע במניעת התפתחותו של סרטן השד בקרב נשים בגיל המעבר. הם גם שופעים בנוגדי חימצון, אבל אלה נמצאים בעיקר בקליפה אשר ממנה נפטרים בעת קליית הבוטנים. 

קלוריות שעוזרות לרדת במשקל?

כמו כן, למרות שבוטנים מכילים הרבה קלוריות, מדובר בקלוריות איכותיות, מה שיכול לתרום דווקא לירידה במשקל. אכילה של כמה בוטנים בין הארוחות עשויה לתרום לתחושת השובע הכללית, מה שיכול לגרום לאכילה פחותה בארוחות עצמן. 

בוטנים אמנם אינם מכילים חלבון מלא, אבל הם כן מכילים מגוון רב של דברים טובים עבורכם. כל 100 גרם של בוטנים מכיל 48 גרם שומן, 21 גרם פחמימות, 23 גרם חלבון ו- 8 גרם סיבים תזונתיים (שזה לא רע בכלל, כידוע). ואם זה לא מספיק, ניתן לקבל מהם גם ויטמינים: B1, B2, B3, B6, ומינרלים: אבץ, אשלגן, מגנזיום, נחושת וסידן ואם אפילו זה לא סיפק אתכם, הם גם שופעים בנוגדי חימצון חיוניים! בוטנים גם נחשבים לאחד מהמקורות העשירים ביותר לביוטין, ויטמין שחשוב במיוחד לנשים בזמן ההיריון. 

חמאת בוטנים ובמבה, זה בריא?

מה עם חמאת בוטנים? ובכן, רוב הזמן חמאות בוטנים מכילות כמות גדולה של שומנים, סוכרים ושלל מיני תוספים שמפחיתים את הערך הבריאותי של הבוטנים. אבל אל יאוש! צריכה מתונה של חמאת בוטנים לא ממותקת או מומלחת זה בסדר גמור.

ומה עם במבה? למרבה הצער, במבה היא בעצם הרבה תירס גרוס שרק עטוף בחמאת בוטנים, כך שבמבה מכילה 54% בוטנים, והשאר זה תירס, הרבה שומן והמון מלח. לכן כמו ברוב המקרים, על מנת ליהנות מהיתרונות הבריאותיים עדיף לצרוך את חומר הגלם המקורי ולא את התוצר המעובד. 

למרות שהם בעצם קטניה, חשוב לציין שכמות השומן בבוטנים גבוהה בהרבה ממה שבדרך כלל ניתן למצוא בקטניות, אז עדיף לצרוך אותם במידה (מה שנכון לגבי כל מאכל, תאכלס). מה זה אומר "במידה"? עד כ־10 גרם אצל נשים ועד 15 גרם אצל גברים.

לסיום רק נציין את שמחקרים מצאו כי צריכה מתונה של בוטנים עשויה להאריך לכם את החיים! אז קדימה, למה אתם מחכים? לכו מהר לאכול בוטנים!

פוסט זה נכתב בסיוע תזונאית מוסמכת.

פוסטים קשורים