דף הבית
בלוג טבעוני
חביתה בלי ביצים - האם זה אפשרי?

חביתה בלי ביצים - האם זה אפשרי?

פורסם ע"י מערכת סימפל האפי קיטשן בתאריך
4.4.2022
אפרוח שואל האם חביתה בלי ביצים זה אפשרי

זה לא משנה אם בחרתם לעבור לתזונה טבעונית לפני חודש, שנה או עשור, אין ספק שעדיין קיימים מאכלים מסוימים שפעם אהבתם או אפילו גדלתם עליהם והיום אתם רק מסתכלים עליהם מרחוק. למרבה המזל, ככל שהזמן עובר כך גם מתרבות האופציות לטבעונים וזה כולל כמובן תחליפים למאכלים קלאסיים שקשה לחיות בלעדיהם: פיצה טבעונית אפשר כבר למצוא כמעט בכל פיצריה, המבורגר טבעוני זה מזמן לא דבר נדיר ובכל גלידריה שמכבדת את עצמה תוכלו למצוא שלל טעמים טבעוניים.

אבל מה עם חביתה? במדינה שבה כמעט ולא ניתן למצוא אדם שלא גדל על הארוחה הקלאסית של חביתה וסלט, אבל כן ניתן למצוא את שיעור הטבעונים ביחס לאוכלוסייה מהגבוהים בעולם, על פניו נראה שביצים לטבעונים זה דבר גם מבוקש וגם נחוץ. אבל האם באמת כל כך קל למצוא בחוץ או להכין בבית חביתה עסיסית וטעימה ללא ביצים? או שעדיף פשוט לשכוח מזה? 

אם גם אתם נמנעים מאכילת ביצים מכל סיבה שהיא (ויש מספיק, כפי שמיד נראה) אבל עדיין חולמים על חביתות בלילות, הכתבה הזאת היא בשבילכם!

אז למה בכלל להפסיק לאכול ביצים? 

למרבה הצער ישנן לא מעט סיבות להימנע מאכילת ביצים. מהבחינה האתית, קשה לדעת מאיפה להתחיל. רוב רובן של התרנגולות המטילות בתעשיית המזון מוחזקות בכלובים זעירים שבהם אין להן מקום לפרוש את כנפיהן, לנקר, ללכת, או לעשות שום דבר שתרנגולת בריאה אמורה וצריכה לעשות על מנת לשמור על בריאות ושפיות. המקור שלהן נחתך באמצעות גיליוטינה לוהטת על מנת שלא ינקרו את חברותיהן לכלוב. הן עוברות עיוותים גנטים והרעבות על מנת שיוכלו להפיק כמות לא טבעית של ביצים. וזה מבלי להזכיר את האפרוחים הזכרים, שכ-15,000 מהם מושמדים מידי יום (!) משום שלתעשייה אין בהם צורך. 

תרנגולת בתעשיית הביצים עם מרחב תנועה פצפון

ואיכשהו, ישנן אפילו עוד סיבות להימנע מאכילת ביצים: הן מכילות כמות גבוהה של כולסטרול, עלולות להכיל סלמונלה ואנטיביוטיקה, ומחקרים הוכיחו שהפקתן בכמויות הלא נתפסות (76.7 מיליון טונות של ביצים בשנה, נכון ל-2018) שבהן הן מופקות מזהמת את האוויר, האדמה והמים שלנו. 

אל דאגה, לא תשארו בלי חביתה!

אז ביצים זה לא להיט, את זה כבר הבנו. אבל מה עושים מכאן? מה אמור לעשות מי שהחליט להשאיר את הביצים מחוץ לתפריט אבל עדיין חשקה נפשו בסנדוויץ' חביתה או בצהוב הנוזלי של ביצת עין? 

למרבה המזל, השנה היא 2022 ואנחנו כבר מזמן מעבר לשלב שבו טבעונים נאלצו להסתכל על חבריהם הלא טבעונים זוללים מקושקשת עם בצל בהנאה ולבכות (ולא מהבצל). 

נתחיל מכך שכמעט בכל בית קפה שמכבד את עצמו ניתן למצוא לפחות חביתה אחת מבוססת קמח חומוס או קמח עדשים, ולפעמים גם מקושקשת טופו. אבל זה לא נגמר שם! עם השנים, ראינו גם לא מעט פיתוחים מקוריים של שפים מקומיים שהצליחו לייצר ביצת עין שנראית בדיוק כמו הדבר האמיתי, כולל החלמון הנוזלי! ואפילו הטעם כמעט זהה לדבר האמיתי. 

וזה עוד לא הכל. חברת JUST Egg פיתחה תחליף ביצה לטבעונים שכבש את העולם בסערה והיום ניתן למצוא אותו גם בתפריטים של רשתות מזון מהיר במקומות שונים בעולם. הסטארט אפ הישראלי, Zero Egg אחראי על פיתוח מקורי של תחליף ביצה (מבוסס על שילוב של מספר חלבונים צמחיים שמקורם בקטניות כמו חומוס, סויה ואפונה) וכבר משתף פעולה עם כמה מרשתות בתי קפה גדולות גם בתור תחליף חביתה וגם בתור תחליף ביצה במאפים

אבל מה אם רוצים להכין חביתה טבעונית בבית?

נכון, יש גבול לכמה אפשר לאכול בחוץ. אז קודם כל, הרשת גדושה במתכונים מגוונים לכל סוג חביתה טבעונית שתוכלו להעלות בדמיונכם! באמת שלא חסרות דרכים יצירתיות לייצר חביתה טבעונית טעימה ומספקת בלי להשתמש אפילו בביצה אחת, ויש גם טריקים כדי לגרום לטעם להיות דומה לדבר האמיתי (רמז: כל רשימת קניות לטבעונים שחשקה נפשם בטעם של ביצה צריכה לכלול מלח הודי שחור). 

רשימת תחליפים טבעוניים לביצים

גם אם אתם לא בדיוק חזקים במטבח או שעבר עליכם יום ארוך ואין לכם כוח להתחיל להתעסק עם מתכונים, קיימים כיום בארץ מספר מוצרים שיכולים לעזור לכם אפילו במקרים האלה. בחנויות הטבע ניתן למצוא אבקה להכנת חביתה על בסיס קמחים של קטניות, עמילנים שונים והמלח ההודי השחור כמובן, שנותן לכל העסק את הטעם הביציתי המפורסם. הכל כדי שלא תצטרכו לעבוד קשה! אם זה עדיין נשמע לכם מסובך ניתן למצוא תחליף ביצה נוזלי שמגיע בבקבוק ודורש מינימום התעסקות. 

רגע, תזכירו לנו למה אנשים עדיין אוכלים ביצים? 

אה כן, אבל מה עם החלבון?

גם אחרי שעברנו על כל הסיבות המעולות לא לאכול ביצים, עדיין קיימת סיבה אחת טובה למה כן: ביצים מכילות חלבון משובח שחשוב לבנייה ושמירה על מסת שריר תקינה, לתפקוד מערכת החיסון ועוד ועוד ועוד. אבל כמה חלבון באמת יש בביצים לעומת התחליפים שהצענו פה? 

תרנגולת מצביעה על רשימת מקורות חלבון

ובכן, בחביתה אחת (100 גרם של ביצים) תוכלו למצוא כ-11 גרם חלבון. נחמד, לא? אבל מה אם נגיד לכם שבאותה כמות של קמח חומוס ניתן למצוא כ-22 גרם חלבון? וש-100 גרם של קמח עדשים (אדומות) מכיל לא פחות מ-25 גרם של חלבון משובח? ומה אם נספר לכם למשל שתחליף הביצה הטבעוני שהזכרנו קודם מכיל את הכמות המדהימה של 58 גרם של חלבון?!

אגב, אם כל זה לא מספיק לכם ואתם עדיין מחפשים מקור חלבון לטבעונים, כדאי לכם לבדוק את המגנט הסופר יעיל הזה, שיעזור לכם להגיע לצריכה היומית המומלצת של חלבון. כי כפי שכבר הזכרנו, חלבון זה חשוב!
והנה גם פוסטר עם רעיונות תחליף ביצה טבעוני לאפייה ובישול, והרבה מידע על ביצים וגם ביצים טבעוניות באתר שלנו.

כפי שניתן לראות, ובניגוד לדעה הרווחת, לא חסרות היום אופציות שמאפשרות לכל אחד ואחת גם ליהנות בקלות יחסית מחביתה טבעונית טעימה ללא ביצים, גם לצרוך כמות יפה של חלבון, גם להימנע מצריכה של כולסטרול מיותר וגם לא לקחת חלק בתעשייה אכזרית ומזהמת במיוחד. אז בפעם הבאה שמישהו אומר לכם שהוא פשוט לא יכול לוותר על החביתה שלו, שלחו אותו לכאן. 

פוסטים קשורים